Ahşap çatı pencereleri sıklıkla çatı katı olan evlerde karşımıza çıkmaktadır. Ne kadar sadece dekoratif amaçla konumlandırılmış gibi gözükse de aslında çatı pencerelerinin amaçları fazlasıyla farklıdır. Çatı pencerelerinin amaçları arasında en önemlisi olarak odanın yeterli derecede havalandırılmasını ve güneş ışınlarının odaya yeterince girmesini sağlayabilmektir.

Açılabilir olanlar ve açılmayanlar olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Açılmayanlar genel olarak sadece güneş ışınlarından faydalanmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Çatı katının daha geniş olduğu ve havalandırmanın yeterli olduğundan emin olunan evlerde açılmayan çatı pencereleri sıklıkla tercih edilmektedir. Açılabilir olan çatı pencereleri ise çatı katının biraz daha küçük olduğu havalandırmanın yetersiz olduğu aynı zamanda da güneş ışınlarından da faydalanmak isteyen insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Ahşap çatı pencereleri ne kadar yarar sağlamak için kullanılmış gibi gözükse de dekoratif olarak da muhteşem bir görünüm sağlamaktadır. Yağmurun yağışını, dolunayı ve yıldızları da izleme fırsatı sunmaktadır. Çatı katlarının günümüzde tercih edilme sıklığı oldukça artmıştır. Bundan kaynaklı olarak da çatı pencerelerinin tercih edilme oranı artmıştır. Çatı pencerelerinin kullanan kişi açısından da çok fazla bir maliyeti bulunmamaktadır. Tercih edilen malzemeye göre kalitesi ve maliyeti değişiklik gösteriyor olsa da yine de kişiler çok fazla bir masraf çıkartmamaktadır. Aynı zamanda çatı pencereleri üretildiği malzemeden kaynaklı olarak da hiçbir şekilde güvenlik açısından bir sorun teşkil etmemektedir.

2 Okunma 26 Eki 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.